AĞRI VE BİLİNÇSİZ AĞRI KESİCİ KULLANIMI

 

Ağrı, insanlık tarihi kadar eskidir. Hiçbir insan yoktur ki, yaşamının herhangi bir döneminde ağrıdan şikayet etmesin. Uluslararası Ağrı Araştırma Teşkilatı ağrıyı; Vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan gerçek ya da olası bir doku hasarı ile birlikte bulunan, hastanın geçmişteki deneyimleriyle ilgili, duysal, afektif, hoş olmayan bir duyu  olarak tanımlamaktadır.

Ağrı kişiye özgü bir duygudur. Bu nedenle kişiden kişiye ağrının algılanmasında farklılıklar bulunur. İnsan doğduğu andan itibaren birçok uyaranla karşı karşıya gelir ve kendi yaşamındaki tecrübeleri onda kişiye özgü bir yapı oluşturur. İşte bu subjektif özellikler kişiye özel olan ağrı eşiğini oluştururlar. Bu nedenle ağrıya karşı cevap kişiden kişiye değişmektedir.

Ağrı sahip olduğu bu karmaşık yapısından dolayı birçok sınıflandırmayla incelenebilir. Oluşum mekanizmasına göre, ağrının süresine bağlı, oluşmasına neden olan faktörlere bağlı olarak sınıflandırılabilir.

Ağrı aslında bir savunma mekanizmasıdır, vücudun sorunlu bölgesinden gelen bir alarm sinyalidir. Önlem alınmazsa hayat kalitesini önemli ölçüde bozabilir. Ağrı karmaşık mekanizmalarla oluşan bir olaydır. Günümüzde Algoloji bilimi ağrının mekanizmasını çözerek hastaların konforlu yaşamasını sağlayan bir bilim dalı haline gelmiştir.

 Ağrı kesicilerin yanlış ve bilinçsiz olarak kullanımı birçok yan etkiye neden olmaktadır. Günümüzde gelişen sağlık hizmetleri ile birlikte hastalarımız karşılaştıkları sağlık sorunlarında hekimlerimize rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bu sebeble hastalarımızın hekim muayenesi ve reçetesi olmadan  bilinçsiz ağrı kesici kullanmalarına gerek kalmamıştır. Hastanemiz olarak yakın zaman sonra açacak olduğumuz Algoloji (ağrı) polikliniği ile Kulalı vatandaşlarımıza baş ağrıları , kas ağrısı, bel ağrısı, eklem ağrıları ,kanser kaynaklı ağrılar müzmin vucut ağrıları konusunda hizmet sunacağız.